Linear LTC3251EMSE-1.5#TRPBF
LTC3251EMSE-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC3251EMSE-1.5#TRPBF
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 1.5V 10MSOP
Datasheet Download
LTC3251EMSE-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LTC3251EMSE-1.5#TRPBF
QUANTITY
LTC3251EMSE-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3251EMSE-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC3251EMSE-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching1MHz ~ 1.6MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3251EMSE-1.5#TRPBF
Related LinksLTC3251EMS, LTC3251EMSE-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC3251EMSE-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LTC3251EMSE-1.5#TRPBF
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1A datasheet.pdf