Linear LTC3606BEDD#PBF
LTC3606BEDD#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC3606BEDD#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 8DFN
Datasheet Download
LTC3606BEDD#PBF.pdf
Availability of LTC3606BEDD#PBF
QUANTITY
LTC3606BEDD#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3606BEDD#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC3606BEDD#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package121
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V
Voltage - Output (Max)5V
Current - Output800mA
Frequency - Switching2.25MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3606BEDD#PBF
Related LinksLTC3606, LTC3606BEDD#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC3606BEDD#PBF Details Description
Related parts for LTC3606BEDD#PBF
REGULATOR 5.00V 1A SMD T/R datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE RRO 16SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO-263 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER DL 4B 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 330 OHM 6SIP datasheet.pdf
XFRMR MODULE 1PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
470UF 16V 10X20 105C RAD datasheet.pdf