Linear LTC3621EDCB-25#TRPBF
LTC3621EDCB-25#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC3621EDCB-25#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 6DFN
Datasheet Download
LTC3621EDCB-25#TRPBF.pdf
Availability of LTC3621EDCB-25#TRPBF
QUANTITY
LTC3621EDCB-25#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3621EDCB-25#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC3621EDCB-25#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)17V
Voltage - Output (Min/Fixed)5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching2.25MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3621EDCB-25#TRPBF
Related LinksLTC3621EDC, LTC3621EDCB-25#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC3621EDCB-25#TRPBF Details Description
Related parts for LTC3621EDCB-25#TRPBF
CONN HEADR BRKWAY .100 07POS R/A datasheet.pdf
CONN JACK EXTEN 3COND TINI-PHONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.2V SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15V IN 5V OUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf