Linear LTC3621EMS8E-3.3#PBF
LTC3621EMS8E-3.3#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC3621EMS8E-3.3#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 8MSOP
Datasheet Download
LTC3621EMS8E-3.3#PBF.pdf
Availability of LTC3621EMS8E-3.3#PBF
QUANTITY
LTC3621EMS8E-3.3#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3621EMS8E-3.3#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC3621EMS8E-3.3#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)17V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3621EMS8E-3.3#PBF
Related LinksLTC3621EMS, LTC3621EMS8E-3.3#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC3621EMS8E-3.3#PBF Details Description
Related parts for LTC3621EMS8E-3.3#PBF
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONV DC/DC 9W 1.5VOUT 6A SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADXRS649Z datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D SOL datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf