Linear LTC3624HMSE-3.3#PBF
LTC3624HMSE-3.3#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC3624HMSE-3.3#PBF
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 12MSOP
Datasheet Download
LTC3624HMSE-3.3#PBF.pdf
Availability of LTC3624HMSE-3.3#PBF
QUANTITY
LTC3624HMSE-3.3#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3624HMSE-3.3#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC3624HMSE-3.3#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package37
Series-
PackagingTube
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)17V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package12-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3624HMSE-3.3#PBF
Related LinksLTC3624HM, LTC3624HMSE-3.3#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC3624HMSE-3.3#PBF Details Description
Related parts for LTC3624HMSE-3.3#PBF
IC DAC 2-WIRE SRL 8BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 10.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES MILLIAMP datasheet.pdf
LED SM4 400LM WM WHT 3045K 2X2 datasheet.pdf
INSERT FFB.0S.403. FOR 1HV(3KV) datasheet.pdf
MICRO 21C S 36" YEL NI datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf