Linear LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF
LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 50MA SYNC 8MSOP
Datasheet Download
LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF
QUANTITY
LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)45V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output50mA
Frequency - Switching-
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF
Related LinksLTC3642IMS8, LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LTC3642IMS8E-3.3#TRPBF
FIXED IND 82UH 158MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL (I1 DIE) datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 560MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL NK datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
2MM PROBESHTH P SILIC 0.75 100CM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf