Linear LTC4212CMS#TR
LTC4212CMS#TR picture photo
Mfg. Part Number
LTC4212CMS#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Hot Swap Controllers
Brief Description
IC CTRLR HOTSWAP TIMEOUT 10MSOP
Datasheet Download
LTC4212CMS#TR.pdf
Availability of LTC4212CMS#TR
QUANTITY
LTC4212CMS#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC4212CMS#TR
Internal Part NumberEIS-LTC4212CMS#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Hot Swap Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeHot Swap Controller
Number of Channels1
Internal Switch(s)No
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Voltage - Supply2.5 V ~ 16.5 V
Current - Output (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply1mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Feature Pins/FAULT, ON, PGF, PGI, PGT, TIMER
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC4212CMS#TR
Related LinksLTC421, LTC4212CMS#TR Datasheet, Linear Distributor
LTC4212CMS#TR Details Description
Related parts for LTC4212CMS#TR
CAP CER 820PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 4DIP T/H datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL POL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf