Linear LTC4229IG#PBF
LTC4229IG#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC4229IG#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Hot Swap Controllers
Brief Description
IC CTLR HOT SWAP DUAL 24SSOP
Datasheet Download
LTC4229IG#PBF.pdf
Availability of LTC4229IG#PBF
QUANTITY
LTC4229IG#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC4229IG#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC4229IG#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package59
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Hot Swap Controllers
Series-
PackagingTube
TypeHot Swap Controller, OR Controller
Number of Channels1
Internal Switch(s)No
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesOVP, UVLO
Programmable FeaturesAuto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault
Voltage - Supply2.9 V ~ 18 V
Current - Output (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package24-SSOP
Feature PinsCPO, DTMR, /EN, /FAULT, FB, FTMR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC4229IG#PBF
Related LinksLTC422, LTC4229IG#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC4229IG#PBF Details Description
Related parts for LTC4229IG#PBF
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP LATCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE DUCT COUPLER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
254 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf