Linear LTC4302CMS-2#TR
LTC4302CMS-2#TR picture photo
Mfg. Part Number
LTC4302CMS-2#TR
Manufacturer
Product Category
Interface - Signal Buffers, Repeaters, Splitters
Brief Description
IC ACCELERATOR I2C 2CH 10MSOP
Datasheet Download
LTC4302CMS-2#TR.pdf
Availability of LTC4302CMS-2#TR
QUANTITY
LTC4302CMS-2#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC4302CMS-2#TR
Internal Part NumberEIS-LTC4302CMS-2#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Bus Buffer Family
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Signal Buffers, Repeaters, Splitters
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeBuffer, Accelerator
ApplicationsI²C
Input2-Wire Bus
Output2-Wire Bus
Data Rate (Max)400kHz
Number of Channels2
Delay Time-
Signal Conditioning-
Capacitance - Input10pF
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Current - Supply5.9mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC4302CMS-2#TR
Related LinksLTC4302, LTC4302CMS-2#TR Datasheet, Linear Distributor
LTC4302CMS-2#TR Details Description
Related parts for LTC4302CMS-2#TR
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 16-DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 39POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CTLR PWM 2PH IMVP-6.5 48-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 485MA 190 MOHM datasheet.pdf