Linear LTC6655CHMS8-1.25#PBF
LTC6655CHMS8-1.25#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC6655CHMS8-1.25#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 1.25V 8MSOP
Datasheet Download
LTC6655CHMS8-1.25#PBF.pdf
Availability of LTC6655CHMS8-1.25#PBF
QUANTITY
LTC6655CHMS8-1.25#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC6655CHMS8-1.25#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC6655CHMS8-1.25#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC6655 - 0.25ppm Noise, Low Drift Precision Buffered Reference Family
Video FileLTC6655
775 Nanovolt Noise Measurement for a Low Noise Voltage Reference
LTC2261
Featured ProductLTC6655 - Precision Buffered Reference
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz0.25ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input3 V ~ 13.2 V
Current - Supply7.5mA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC6655CHMS8-1.25#PBF
Related LinksLTC6655CHM, LTC6655CHMS8-1.25#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC6655CHMS8-1.25#PBF Details Description
Related parts for LTC6655CHMS8-1.25#PBF
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN EJECTOR GUIDE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 30.2100 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
RIBOX 1U/19"/250MM datasheet.pdf
33000UF 100V 76X146MM 85C 15000H datasheet.pdf