Lite-On, Inc. LTD-5250WC
LTD-5250WC picture photo
Mfg. Part Number
LTD-5250WC
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.52" CA
Datasheet Download
LTD-5250WC.pdf
Availability of LTD-5250WC
QUANTITY
LTD-5250WC Order Process
Ship out your order
Specifications of LTD-5250WC
Internal Part NumberEIS-LTD-5250WC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters2
Size / Dimension0.691" H x 0.988" W x 0.276" D (17.55mm x 25.10mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size0.52" (13.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating7.5mcd
Wavelength - Peak630nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case18-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTD-5250WC
Related LinksLTD-5, LTD-5250WC Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTD-5250WC Details Description
Related parts for LTD-5250WC
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY 15A 250V SCREW datasheet.pdf
POT 50K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
RJI KAB PP 22/7PCRAPCR+ANG 0 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf