Lite-On, Inc. LTL-10234W
LTL-10234W picture photo
Mfg. Part Number
LTL-10234W
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 4.8MM ROUND T/H
Datasheet Download
LTL-10234W.pdf
Availability of LTL-10234W
QUANTITY
LTL-10234W Order Process
Ship out your order
Specifications of LTL-10234W
Internal Part NumberEIS-LTL-10234W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating60mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 4.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test10mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant569nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension-
Height (Max)7.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTL-10234W
Related LinksLTL-1, LTL-10234W Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTL-10234W Details Description
Related parts for LTL-10234W
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 110/220VAC CHAS datasheet.pdf
IC FPGA 266 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 121 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-CMLX-SD15-V5 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 3.5A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9A 8.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
7400UF 200V 76X143 85C ST datasheet.pdf