| Internal Part Number | EIS-LTL-30EDJH109 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 125 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Color | Green, Yellow | |
| Wavelength - Peak | 565nm, 585nm | |
| Configuration | Single | |
| Current | 30mA Green, 20mA Yellow | |
| Millicandela Rating | 29mcd Green, 29mcd Yellow | |
| Viewing Angle | 30° | |
| Lens Type | Diffused, White | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm | |
| Voltage Rating | 2.1V Green, 2.1V Yellow | |