Linear LTM8061IV-4.2#PBF
LTM8061IV-4.2#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTM8061IV-4.2#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC BATTERY CHARGER 4.2V 77-LGA
Datasheet Download
LTM8061IV-4.2#PBF.pdf
Availability of LTM8061IV-4.2#PBF
QUANTITY
LTM8061IV-4.2#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTM8061IV-4.2#PBF
Internal Part NumberEIS-LTM8061IV-4.2#PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDC1645A Design Files
Featured ProductµModule Products
Reference Design LibraryDC1645A-B: 1 Cell, 4.2V, 2A Max, Li-Ion/LiPo
PCN Design/SpecificationLTM8061 Internal Package Construction 05/Dec/2013
Standard Package170
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
SeriesµModule®
PackagingTray
FunctionCharge Management
Battery ChemistryLi-Ion, Li-Pol
Voltage - Supply4.95 V ~ 32 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case77-BLGA
Supplier Device Package77-LGA (15x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTM8061IV-4.2#PBF
Related LinksLTM8061I, LTM8061IV-4.2#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTM8061IV-4.2#PBF Details Description
Related parts for LTM8061IV-4.2#PBF
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC16H/AE16M/AKC16H datasheet.pdf
LED SPACER FOR T-1 1/4 X 5/32" datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
1553 CBL PLG PIN FULL CRMP datasheet.pdf
750 TB RISING CLAMP 90D datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 15 NF 10% 100VDC datasheet.pdf