Linear LTM8061IV-4.2#PBF
LTM8061IV-4.2#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTM8061IV-4.2#PBF
Brief Description
IC BATTERY CHARGER 4.2V 77-LGA
Datasheet Download
LTM8061IV-4.2#PBF.pdf
Availability of LTM8061IV-4.2#PBF
QUANTITY
LTM8061IV-4.2#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTM8061IV-4.2#PBF
Internal Part NumberEIS-LTM8061IV-4.2#PBF
Featured ProductµModule Products
Reference Design LibraryDC1645A-B: 1 Cell, 4.2V, 2A Max, Li-Ion/LiPo
Battery ChemistryLi-Ion, Li-Pol
Voltage - Supply4.95 V ~ 32 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTM8061IV-4.2#PBF
Related LinksLTM8061I, LTM8061IV-4.2#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTM8061IV-4.2#PBF Details Description
Related parts for LTM8061IV-4.2#PBF
CONN COUPLING RING SIZE 17 CPC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 230MHZ 1CIRC datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf