Samtec, Inc. LTMM-106-02-G-D-RA
LTMM-106-02-G-D-RA picture photo
Mfg. Part Number
LTMM-106-02-G-D-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN SHROUD STACKER 12POS RA
Datasheet Download
LTMM-106-02-G-D-RA.pdf
Availability of LTMM-106-02-G-D-RA
QUANTITY
LTMM-106-02-G-D-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of LTMM-106-02-G-D-RA
Internal Part NumberEIS-LTMM-106-02-G-D-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
Hi Reliability, Rugged Tiger Eye System
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, LTMM
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.120" (3.05mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTMM-106-02-G-D-RA
Related LinksLTMM-106-, LTMM-106-02-G-D-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
LTMM-106-02-G-D-RA Details Description
Related parts for LTMM-106-02-G-D-RA
TERM BLOCK PCB 5.08MM 16POS BK datasheet.pdf
COVER DUCT 1" PVC LIGHT GRAY 3" datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 350mA Automotive, Lighting, Signage 16-TQFN (5x5) datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 16TQFN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO12 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf