Lite-On, Inc. LTPL-P011G
LTPL-P011G picture photo
Mfg. Part Number
LTPL-P011G
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED 1 WATT GREEN SMD
Datasheet Download
LTPL-P011G.pdf
Availability of LTPL-P011G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LTPL-P011G Order Process
Ship out your order
Specifications of LTPL-P011G
Internal Part NumberEIS-LTPL-P011G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesLTPL
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Wavelength525nm
Flux @ 25°C, Current - Test65 lm (Typ)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.7V
Current - Max350mA
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test50 lm/W
Flux @ 85°C, Current - Test-
Thermal Resistance of Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTPL-P011G
Related LinksLTPL-, LTPL-P011G Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTPL-P011G Details Description
Related parts for LTPL-P011G
Crystal 29.4912MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf