Rohm Semiconductor LTR100JZPF1500
LTR100JZPF1500 picture photo
Mfg. Part Number
LTR100JZPF1500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
LTR100JZPF1500.pdf
Availability of LTR100JZPF1500
QUANTITY
LTR100JZPF1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR100JZPF1500
Internal Part NumberEIS-LTR100JZPF1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR100JZPF1500
Related LinksLTR100J, LTR100JZPF1500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR100JZPF1500 Details Description
Related parts for LTR100JZPF1500
MODULE PIP 5VIN 8A VERT 8-SIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 1MM 7.0" datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS RA TERM DIN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf