Rohm Semiconductor LTR10EVHFL3R60
LTR10EVHFL3R60 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EVHFL3R60
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 1/2W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EVHFL3R60.pdf
Availability of LTR10EVHFL3R60
QUANTITY
LTR10EVHFL3R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EVHFL3R60
Internal Part NumberEIS-LTR10EVHFL3R60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EVHFL3R60
Related LinksLTR10EV, LTR10EVHFL3R60 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EVHFL3R60 Details Description
Related parts for LTR10EVHFL3R60
IC MULTIPLEXER DUAL 4CH 16-DIP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 24QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V RED datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 5A TP datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1100MM X 750M datasheet.pdf