Rohm Semiconductor LTR10EVHFL6R80
LTR10EVHFL6R80 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EVHFL6R80
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 1/2W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EVHFL6R80.pdf
Availability of LTR10EVHFL6R80
QUANTITY
LTR10EVHFL6R80 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EVHFL6R80
Internal Part NumberEIS-LTR10EVHFL6R80
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EVHFL6R80
Related LinksLTR10EV, LTR10EVHFL6R80 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EVHFL6R80 Details Description
Related parts for LTR10EVHFL6R80
IC PB ON/OFF CONTROLLER TSOT23-8 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 160PQFP datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 24POS datasheet.pdf