Rohm Semiconductor LTR10EVHFL8R20
LTR10EVHFL8R20 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EVHFL8R20
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 1/2W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EVHFL8R20.pdf
Availability of LTR10EVHFL8R20
QUANTITY
LTR10EVHFL8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EVHFL8R20
Internal Part NumberEIS-LTR10EVHFL8R20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EVHFL8R20
Related LinksLTR10EV, LTR10EVHFL8R20 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EVHFL8R20 Details Description
Related parts for LTR10EVHFL8R20
CONN EDGE DUAL 1MM EXTEND 90 POS datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN SPLICE PARA 16-14AWG SOLIS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
27MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 430MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf