Rohm Semiconductor LTR10EZPJ105
LTR10EZPJ105 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ105
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ105.pdf
Availability of LTR10EZPJ105
QUANTITY
LTR10EZPJ105 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ105
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ105
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ105 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ105 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ105
IC MICROMONITOR 5V 5% 8-SOIC datasheet.pdf