Rohm Semiconductor LTR10EZPJ241
LTR10EZPJ241 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ241
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ241.pdf
Availability of LTR10EZPJ241
QUANTITY
LTR10EZPJ241 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ241
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ241
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ241
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ241 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ241 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ241
RES SMD 267 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
CABLE ASSEM U.FL-U.FL 100MM datasheet.pdf