Rohm Semiconductor LTR18EZPF1101
LTR18EZPF1101 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPF1101
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPF1101.pdf
Availability of LTR18EZPF1101
QUANTITY
LTR18EZPF1101 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPF1101
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPF1101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPF1101
Related LinksLTR18E, LTR18EZPF1101 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPF1101 Details Description
Related parts for LTR18EZPF1101
Connector Header 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Header 49 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA FAIL SHORT datasheet.pdf