Rohm Semiconductor LTR18EZPF1500
LTR18EZPF1500 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPF1500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPF1500.pdf
Availability of LTR18EZPF1500
QUANTITY
LTR18EZPF1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPF1500
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPF1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPF1500
Related LinksLTR18E, LTR18EZPF1500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPF1500 Details Description
Related parts for LTR18EZPF1500
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8DIP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC REG 5V 2000MA R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DUCT NOTCHING TOOL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 10POS datasheet.pdf