Rohm Semiconductor LTR18EZPF5602
LTR18EZPF5602 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPF5602
Brief Description
RES SMD 56K OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPF5602.pdf
Availability of LTR18EZPF5602
QUANTITY
LTR18EZPF5602 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPF5602
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPF5602
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPF5602
Related LinksLTR18E, LTR18EZPF5602 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPF5602 Details Description
Related parts for LTR18EZPF5602
RES SMD 56K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 0.2A SC74-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 96MSPS DL 68-TQFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES MO 2W 1M OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALLMT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 15MM datasheet.pdf
PAC-CQM1-RV12-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf