Rohm Semiconductor LTR18EZPJ3R0
LTR18EZPJ3R0 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPJ3R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3 OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPJ3R0.pdf
Availability of LTR18EZPJ3R0
QUANTITY
LTR18EZPJ3R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPJ3R0
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPJ3R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPJ3R0
Related LinksLTR18E, LTR18EZPJ3R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPJ3R0 Details Description
Related parts for LTR18EZPJ3R0
RES ARRAY 4 RES 510K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 80PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC VCO 2270-2330MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 350V 100MA PCB datasheet.pdf
IC COMPARATOR MICROPWR 6TDFN datasheet.pdf
22UF 400V 12,5X20 datasheet.pdf