Rohm Semiconductor LTR18EZPJ472
LTR18EZPJ472 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPJ472
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPJ472.pdf
Availability of LTR18EZPJ472
QUANTITY
LTR18EZPJ472 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPJ472
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPJ472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPJ472
Related LinksLTR18E, LTR18EZPJ472 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPJ472 Details Description
Related parts for LTR18EZPJ472
MIC PIEZO ANALOG OMNI -69DB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 4POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
FPA/C AI 1771-IFE 3W 0.5M datasheet.pdf
MC6-INS MAKE BEFORE BREAK TB datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf