Rohm Semiconductor LTR18EZPJ6R8
LTR18EZPJ6R8 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPJ6R8
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPJ6R8.pdf
Availability of LTR18EZPJ6R8
QUANTITY
LTR18EZPJ6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPJ6R8
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPJ6R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPJ6R8
Related LinksLTR18E, LTR18EZPJ6R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPJ6R8 Details Description
Related parts for LTR18EZPJ6R8
IC CPLD 72MC 7.5NS 44VQFP datasheet.pdf
TRANS TEL 600 OHM 1.15 INS.LOSS datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX M12 8MM DC2W-NO datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 150MA 5.3 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BRUSH MOTOR 9V 16MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf