Rohm Semiconductor LTR50UZPF1R10
LTR50UZPF1R10 picture photo
Mfg. Part Number
LTR50UZPF1R10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 1W 2010 WIDE
Datasheet Download
LTR50UZPF1R10.pdf
Availability of LTR50UZPF1R10
QUANTITY
LTR50UZPF1R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR50UZPF1R10
Internal Part NumberEIS-LTR50UZPF1R10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR50UZPF1R10
Related LinksLTR50U, LTR50UZPF1R10 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR50UZPF1R10 Details Description
Related parts for LTR50UZPF1R10
CONN HEADER 43POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 50K 2CH 10-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 22POS W/PIN datasheet.pdf
FIXED IND 230NH 55A 0.29 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 374 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf