Rohm Semiconductor LTR50UZPJ1R0
LTR50UZPJ1R0 picture photo
Mfg. Part Number
LTR50UZPJ1R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1W 2010 WIDE
Datasheet Download
LTR50UZPJ1R0.pdf
Availability of LTR50UZPJ1R0
QUANTITY
LTR50UZPJ1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR50UZPJ1R0
Internal Part NumberEIS-LTR50UZPJ1R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR50UZPJ1R0
Related LinksLTR50U, LTR50UZPJ1R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR50UZPJ1R0 Details Description
Related parts for LTR50UZPJ1R0
SENSOR MINISENSE 100 VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FET RF N-CH 700MHZ 28V OM780-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
PCMCIA P/D F/G RA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCOTCHBLU PNTR TAPE 1.88"X60YD datasheet.pdf