Rohm Semiconductor LTR50UZPJ1R2
LTR50UZPJ1R2 picture photo
Mfg. Part Number
LTR50UZPJ1R2
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1W 2010 WIDE
Datasheet Download
LTR50UZPJ1R2.pdf
Availability of LTR50UZPJ1R2
QUANTITY
LTR50UZPJ1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR50UZPJ1R2
Internal Part NumberEIS-LTR50UZPJ1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR50UZPJ1R2
Related LinksLTR50U, LTR50UZPJ1R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR50UZPJ1R2 Details Description
Related parts for LTR50UZPJ1R2
HARDWARE NUT 1/4 INCH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 16-MLF datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMTHDR W/CAP datasheet.pdf
710FXE2-SC-15 SWITCH datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V RED datasheet.pdf