Rohm Semiconductor LTR50UZPJ1R2
LTR50UZPJ1R2 picture photo
Mfg. Part Number
LTR50UZPJ1R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1W 2010 WIDE
Datasheet Download
LTR50UZPJ1R2.pdf
Availability of LTR50UZPJ1R2
QUANTITY
LTR50UZPJ1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR50UZPJ1R2
Internal Part NumberEIS-LTR50UZPJ1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR50UZPJ1R2
Related LinksLTR50U, LTR50UZPJ1R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR50UZPJ1R2 Details Description
Related parts for LTR50UZPJ1R2
RES SMD 39 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 600 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 942K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 270V 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf