Lite-On, Inc. LTST-C250KRKT
LTST-C250KRKT picture photo
Mfg. Part Number
LTST-C250KRKT
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 2SMD
Datasheet Download
LTST-C250KRKT.pdf
Availability of LTST-C250KRKT
QUANTITY
LTST-C250KRKT Order Process
Ship out your order
Specifications of LTST-C250KRKT
Internal Part NumberEIS-LTST-C250KRKT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating113mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.20mm x 1.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Current - Test20mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant631nm
Wavelength - Peak639nm
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageChip LED
Size / Dimension3.20mm L x 1.20mm W
Height (Max)0.80mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTST-C250KRKT
Related LinksLTST-C, LTST-C250KRKT Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTST-C250KRKT Details Description
Related parts for LTST-C250KRKT
JUMPER-H2730TR/C2016G/H2730TR 8" datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SGL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MT W/SCKT datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLK 4.78"L X 2.64"W datasheet.pdf
IP CORE PCI EXP X1 RC LITE ECP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 40POS datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
116TX ETHERNET SWITCH datasheet.pdf
9POS M TY5 PI FILT. PC TAIL datasheet.pdf