OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK
LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK picture photo
Mfg. Part Number
LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK.pdf
Availability of LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK
Internal Part NumberEIS-LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2006
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesMULTILED
PackagingBulk
ColorGreen, Red
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating16.25mcd Green, 16.25mcd Red
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.95mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V Green, 2V Red
Current - Test10mA Green, 10mA Red
Viewing Angle50°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant570nm Green, 628nm Red
Wavelength - Peak565nm Green, 635nm Red
Features-
Package / CaseRadial - 3 Leads
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)12.40mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK
LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK Details Description
Related parts for LU 5351-JM-1-0+JM-1-0-10-BULK
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf