OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LV T64G-BBEA-25-Z
LV T64G-BBEA-25-Z picture photo
Mfg. Part Number
LV T64G-BBEA-25-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN DIFFUSED 1212 SMD
Datasheet Download
LV T64G-BBEA-25-Z.pdf
Availability of LV T64G-BBEA-25-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LV T64G-BBEA-25-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LV T64G-BBEA-25-Z
Internal Part NumberEIS-LV T64G-BBEA-25-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesTOPLED Black
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating4320mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 2.53mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant505nm
Wavelength - Peak503nm
Features-
Package / Case1212 (3030 Metric)
Supplier Device Package2-SMD
Size / Dimension3.00mm L x 3.00mm W
Height (Max)3.80mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LV T64G-BBEA-25-Z
Related LinksLV T64G-, LV T64G-BBEA-25-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LV T64G-BBEA-25-Z Details Description
Related parts for LV T64G-BBEA-25-Z
IC DAC 12BIT 24-DIP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4,2-INPUT 16DIP datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 88MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 21.5MA 365 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 64POS datasheet.pdf