OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LV W5AM-JYKY-25-Z
LV W5AM-JYKY-25-Z picture photo
Mfg. Part Number
LV W5AM-JYKY-25-Z
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED GREEN 505NM CLEAR SMD
Datasheet Download
LV W5AM-JYKY-25-Z.pdf
Availability of LV W5AM-JYKY-25-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LV W5AM-JYKY-25-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LV W5AM-JYKY-25-Z
Internal Part NumberEIS-LV W5AM-JYKY-25-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Sept/2012
Standard Package1,200
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesGolden DRAGON® Plus
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Wavelength505nm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test75 lm (52 lm ~ 97 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Max1A
Viewing Angle170°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Gull Wing
Lumens/Watt @ Current - Test65 lm/W
Flux @ 85°C, Current - Test71 lm
Thermal Resistance of Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LV W5AM-JYKY-25-Z
Related LinksLV W5AM-, LV W5AM-JYKY-25-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LV W5AM-JYKY-25-Z Details Description
Related parts for LV W5AM-JYKY-25-Z
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 3.8K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN NCO UNIV 2CH 100LBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 16.78MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf