Ohmite LVC06FR390EV
LVC06FR390EV picture photo
Mfg. Part Number
LVC06FR390EV
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
LVC06FR390EV.pdf
Availability of LVC06FR390EV
QUANTITY
LVC06FR390EV Order Process
Ship out your order
Specifications of LVC06FR390EV
Internal Part NumberEIS-LVC06FR390EV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.61mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVC06FR390EV
Related LinksLVC06F, LVC06FR390EV Datasheet, Ohmite Distributor
LVC06FR390EV Details Description
Related parts for LVC06FR390EV
RES SMD 56 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOLDED MARKING TAPE MATTE FINISH datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
IC CLOCK COND 1.2GHZ W/PLL 48LLP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf