| Internal Part Number | EIS-LVC25FR300EV | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Series | LVC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Resistance (Ohms) | 0.3 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.130" W (6.35mm x 3.30mm) | |
| Height | 0.024" (0.61mm) | |