Ohmite LVC25FR390EV
LVC25FR390EV picture photo
Mfg. Part Number
LVC25FR390EV
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
LVC25FR390EV.pdf
Availability of LVC25FR390EV
QUANTITY
LVC25FR390EV Order Process
Ship out your order
Specifications of LVC25FR390EV
Internal Part NumberEIS-LVC25FR390EV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.130" W (6.35mm x 3.30mm)
Height0.024" (0.61mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVC25FR390EV
Related LinksLVC25F, LVC25FR390EV Datasheet, Ohmite Distributor
LVC25FR390EV Details Description
Related parts for LVC25FR390EV
PHOTOTRANSISTOR NPN 890NM TO-18 datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 4POS 2MM datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT SOCK datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 2CH 64LFCSP datasheet.pdf
PLUG MALE 6POS LARGE CAP datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY LCD TFT TOUCH 40ZIF datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP16 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf