Ohmite LVC25FR681EV
LVC25FR681EV picture photo
Mfg. Part Number
LVC25FR681EV
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.681 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
LVC25FR681EV.pdf
Availability of LVC25FR681EV
QUANTITY
LVC25FR681EV Order Process
Ship out your order
Specifications of LVC25FR681EV
Internal Part NumberEIS-LVC25FR681EV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.130" W (6.35mm x 3.30mm)
Height0.024" (0.61mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVC25FR681EV
Related LinksLVC25F, LVC25FR681EV Datasheet, Ohmite Distributor
LVC25FR681EV Details Description
Related parts for LVC25FR681EV
CABLE USB A-B MALE 1M 2.0 VERS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 38POS DL GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.52M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 6.7NS 100VQFP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 185MA 3 OHM TH datasheet.pdf