Ohmite LVC25JR025EV
LVC25JR025EV picture photo
Mfg. Part Number
LVC25JR025EV
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
LVC25JR025EV.pdf
Availability of LVC25JR025EV
QUANTITY
LVC25JR025EV Order Process
Ship out your order
Specifications of LVC25JR025EV
Internal Part NumberEIS-LVC25JR025EV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.130" W (6.35mm x 3.30mm)
Height0.024" (0.61mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVC25JR025EV
Related LinksLVC25J, LVC25JR025EV Datasheet, Ohmite Distributor
LVC25JR025EV Details Description
Related parts for LVC25JR025EV
SWITCH ROTARY SP3T J-LEAD 16V datasheet.pdf