Crydom LVD75C40
LVD75C40 picture photo
Mfg. Part Number
LVD75C40
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR LOWVOL DIS 12.5V 40A
Datasheet Download
LVD75C40.pdf
Availability of LVD75C40
QUANTITY
LVD75C40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LVD75C40
Internal Part NumberEIS-LVD75C40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelLVD Series.satLVD Series.dwgLVD Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesLVD
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance15 mOhm
Load Current40A
Voltage - Input12 ~ 12.5VDC
Voltage - Load3 ~ 75 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVD75C40
Related LinksLVD7, LVD75C40 Datasheet, Crydom Distributor
LVD75C40 Details Description
Related parts for LVD75C40
TERM BLOCK PCB 5.08MM 5POS ORANG datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 14POS GOLD datasheet.pdf
IC KIT BATTERY CHARGER & CONTROL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 16A ITO220AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf