Crydom LVD75C80
LVD75C80 picture photo
Mfg. Part Number
LVD75C80
Brief Description
RELAY SSR LOWVOL DIS 12.5V 80A
Datasheet Download
LVD75C80.pdf
Availability of LVD75C80
QUANTITY
LVD75C80 Order Process
Ship out your order
Specifications of LVD75C80
Internal Part NumberEIS-LVD75C80
Output TypeDC
On-State Resistance8 mOhm
Load Current80A
Voltage - Input12 ~ 12.5VDC
Voltage - Load3 ~ 75 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVD75C80
Related LinksLVD7, LVD75C80 Datasheet, Crydom Distributor
LVD75C80 Details Description
Related parts for LVD75C80
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COL 8SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 20BIT 1CH LP SD 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 2.07A 555 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf