Crydom LVD75F60
LVD75F60 picture photo
Mfg. Part Number
LVD75F60
Brief Description
RELAY SSR LOWVOL DIS 26.6V 60A
Datasheet Download
LVD75F60.pdf
Availability of LVD75F60
QUANTITY
LVD75F60 Order Process
Ship out your order
Specifications of LVD75F60
Internal Part NumberEIS-LVD75F60
Output TypeDC
On-State Resistance10 mOhm
Load Current60A
Voltage - Input25.6 ~ 26.6VDC
Voltage - Load3 ~ 75 V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVD75F60
Related LinksLVD7, LVD75F60 Datasheet, Crydom Distributor
LVD75F60 Details Description
Related parts for LVD75F60
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES 7.68M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPLICE PG BUTT 26-22 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RSO 8 24VDC 5VDC/50MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 2POS GOLD datasheet.pdf
SLMT,STR,BF,USFT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.1MM 12V GL12S7Z datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 35 V datasheet.pdf