Ohmite LVK12R010FER
LVK12R010FER picture photo
Mfg. Part Number
LVK12R010FER
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
LVK12R010FER.pdf
Availability of LVK12R010FER
QUANTITY
LVK12R010FER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK12R010FER
Internal Part NumberEIS-LVK12R010FER
Featured ProductLVK Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK12R010FER
Related LinksLVK12R, LVK12R010FER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK12R010FER Details Description
Related parts for LVK12R010FER
FUSE HOLDER CART 7V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 9POS VL SERIES datasheet.pdf