Ohmite LVK20R010DER
LVK20R010DER picture photo
Mfg. Part Number
LVK20R010DER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 3/4W 2010
Datasheet Download
LVK20R010DER.pdf
Availability of LVK20R010DER
QUANTITY
LVK20R010DER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK20R010DER
Internal Part NumberEIS-LVK20R010DER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductLVK Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK20R010DER
Related LinksLVK20R, LVK20R010DER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK20R010DER Details Description
Related parts for LVK20R010DER
INDUCT ARRAY 2 COIL 31.75UH T/H datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 2A HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RCPT 2POS VERT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf