Ohmite LVK20R015FER
LVK20R015FER picture photo
Mfg. Part Number
LVK20R015FER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
LVK20R015FER.pdf
Availability of LVK20R015FER
QUANTITY
LVK20R015FER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK20R015FER
Internal Part NumberEIS-LVK20R015FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductLVK Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK20R015FER
Related LinksLVK20R, LVK20R015FER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK20R015FER Details Description
Related parts for LVK20R015FER
TRANS NPN 40V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
IC AMP CATV HBT SIGE DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL5585 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER HIGH PERFM 115/250VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf