Ohmite LVK20R027FER
LVK20R027FER picture photo
Mfg. Part Number
LVK20R027FER
Brief Description
RES SMD 0.027 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
LVK20R027FER.pdf
Availability of LVK20R027FER
QUANTITY
LVK20R027FER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK20R027FER
Internal Part NumberEIS-LVK20R027FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductLVK Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.027
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK20R027FER
Related LinksLVK20R, LVK20R027FER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK20R027FER Details Description
Related parts for LVK20R027FER
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
MINI CT MT REC ASSY 12P BLUR datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW 25 COL SHIELD END datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf