Ohmite LVK20R030FER
LVK20R030FER picture photo
Mfg. Part Number
LVK20R030FER
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
LVK20R030FER.pdf
Availability of LVK20R030FER
QUANTITY
LVK20R030FER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK20R030FER
Internal Part NumberEIS-LVK20R030FER
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK20R030FER
Related LinksLVK20R, LVK20R030FER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK20R030FER Details Description
Related parts for LVK20R030FER
RES SMD 12K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 17A 3.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf